H Σάκκαρη έχασε στον ημιτελικό του Abu Dhabi, ο Αυστραλός ντε Μινόρ στον τελικό της Αττάλειας

Maria Sakkari of Greece and Alex de Minaur, of Australia.

Maria Sakkari of Greece and Alex de Minaur, of Australia. Source: AAP Image/Rob Prange/Spain DPPI/DPPI/LiveMedia/Sipa USA - AAP Image/AP Photo/Thibault Camus

Στο Αθλητικό Δελτίο (Τετάρτη 13.01.21), στο τέννις και στο Ανοικτό Πρωτάθλημα Αντισφαίρισης του Άμπου Ντάμπι, όπου η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό.

Η Λευκορωσίδα Αρύνα Σαμπαλένκα έφτασε στις 14 σενεχόμενες νίκες στην καριέρα της.

Κύρια Σημεία

• Επόμενος σταθμός της Μαρίας Σάκκαρη, η Mελβούρνη και το Australian Open
  • Ο Αυστραλός Άλεξ ντε Μινόρ στον τελικό του Antalya Open
  • Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μακαμπί εκτός έδρας

Η τελευταία νίκη της ήταν επί της Ελληνίδας πρωταθλήτριας Μαρίας Σάκκαρη στον ημιτελικό του Ανοικτού Πρωταθλήματος Τέννις στον Άμπου Ντάμπι.

Επικράτησε με 2-0 σετ και σκορ 6-3, 6-2 και έφτασε στον τελικό της διοργάνωσης.

Ήταν η τέταρτη νίκη της Σαμπαλένκα επί της Σάκκαρη σε πέντε αναμετρήσεις και χρειάστηκε μόλις 57 λεπτά για να φτάσει στη νίκη.
Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Ρωσίδα Βερόνικα Κουντερμέτοβα.

Η Σάκκαρη τώρα αναμένεται να πετάξει για Μελβούρνη για να το Αυστραλιανό Οπεν.

Αύριο ξεκινά η άφιξη των παικτών στη Μελβούρνη

Συνολικά 15 ειδικές πτήσεις θα μεταφέρουν στην πόλη του 1200 παίκτες, παίκτριες και τις ομάδες που θα συμμετάσχουν στην διοργάνωση.

Η Επίτροπος αρμόδια για το πρόγραμμα καραντίνας της Βικτώριας, Έμμα Κασσάρ δήλωσε ότι οι παίκτες θα συνοδεύονται από ειδικούς φρουρούς στους χώρους προπόνησής τους.

Η κ. Κασσάρ λέει ότι οι αρχές έχουν υπόψη τους και το γεγονός ότι υπάρχει η πιθανότητα να σημειωθούν υψηλές θερμοκρασίες στη διάρκεια της διοργάνωσης στη Μελβούρνη.

Σε έναν προκριματικό αγώνα ανδρών στη Ντόχα, δύο παίκτες μπήκαν σε καραντίνα μετά από θετικό κρούσμα κάτι που ανάγκασε να αποχωρήσουν από την διοργάνωση.

Στην Τουρκία αγωνίζεται ο Αυστραλός Άλεξ Ντε Μινόρ

Ο ντε Μινόρ συνέχισε το δυνατό ξεκίνημά του στην φετινή περίοδο αφού έφτασε στον τελικό του Ανοικτού της Αντισφαίρισης στην Αττάλεια.

Είναι ο όγδοος τελικός του ATP στον οποίο προκρίθηκε, μετά την επικράτησή του επί του Γάλλου Ντέιβιντ Γκόφιν με 2-1 σετ και σκορ 6-4, 3-6, 6-2.

Θα αντιμετωπίσει τώρα τον Καζακστανό Αλεξάντερ Μπάμπλικ, ο οποίος κέρδισε στον άλλον ημιτελικό τον Γάλλο Ζερεμί Σαρντί.
«Θα πρέπει λοιπόν να ξεκουραστώ και να προετοιμαστώ πολύ πριν από τον τελικό», δήλωσε ο Αυστραλός τεννίστας.

Ο 21 ετών Ντε Μινόρ παραδέχτηκε μετά το παιχνίδι ότι έπρεπε να προσαρμόσει το παιχνίδι του μετά την νίκη του Γκοφίν στο δεύτερο σετ.

Στο Ισραήλ αγωνίστηκε το πρωί ο Ολυμπιακός

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μακαμπί με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη και τον Κώστα Σλούκα να κάνουν μεγάλη εμφάνιση.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 89-87 επί της Μακάμπι στην παράταση και να κάνει αποφασιστικό βήμα για την οκτάδα της EuroLeague.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν ο μοιραίος παίκτης για τη Μακάμπι που έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι σε δεύτερο επιπλέον πεντάλεπτο, αλλά αστόχησε στην τρίτη από τις τρεις βολές που κέρδισε.

Επόμενος αγώνας για τον Ολυμπιακό είναι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (ΣΕΦ) όπου θα αναμετρηθεί με την Βιλερμπάν το ερχόμενο Σάββατο τα ξημερώματα (ώρα ανατολικής Αυστραλίας).